Kapat
0 Ürün
Alışveriş sepetinizde boş.
Kategoriler
  Filtreler
  Preferences
  Ara

  Kaymakamlık

  görünüm Grid Liste
  sırala
  adet göster sayfa başına

  Kaymakamlık Sınavı Kitapları

  Hayalinde kaymakamlık olan tüm adayların dikkatine! Palme Kitabevi, sunduğu kaynaklarla sizleri bu hayale bir adım daha yaklaştıracak. Türkiyenin önde gelen yayın evlerinin uzman yazar kadroları tarafından hazırlanan kaymakamlık kitapları, Palme Kitabevinin geniş kitap seçkisi içerisinde yerini aldı. Dilerseniz bu kitaplara yakından bakalım!

  Kaymakamlık Sınavı Kitapları ile Hayallerinize Ulaşın!

  Kaymakamlık sınavı, ülkesine kaymakam olarak hizmet vermek isteyen tüm gençlerin girmesi gereken bir sınavdır. Bu sınav ayrıca gençlere uzun ve başarılı bir kariyerin kapılarını da açar. Peki, bu sınava kimler girebilir? Sınavda neler sorulur? Kaymakamlık sınavı hazırlık kitapları nelerdir? Hepsinin yanıtını Palme Kitabevinin sayfasında bulabilirsiniz.

  Kaymakam Ne İş Yapar?

  Öncelikle kaymakamın görev tanımına bakalım… Bu iş size uygun mu, karar verebilmek için mesleğin ne olduğunu iyice anlamak gerek. Kaymakam, ilçelerin genel idaresinden sorumlu olan kişidir. Hükümeti temsilen ilçe idaresini yürütür. İlçenin en büyük mülki amiri olan kaymakamlar, ilçe ölçeğinde yurttaşların hizmetlere ulaşımından sorumludur. Bu nedenle kaymakamlık oldukça önemli bir meslektir. Tıpkı her önemli meslekte olduğu gibi bu sınava hazırlık süreci de zorludur. O nedele en iyi kaymakamlık kitap seçenekleri bu süreçte sizlere eşlik etmelidir. Kaymakamlık sınavı kaynak önerisi için Palme Kitabevinin geniş seçkisini inceleyebilirsiniz.

  Kaymamlık Sınavına Kimler Girebilir?

  Kaymakamlık; iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile işletme ve hukuk fakültesi mezunlarının yapabileceği bir meslektir. Bu nedenle bir üniversitenin Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, İktisat, Hukuk, İşletme, Kamu Yönetimi gibi bölümlerinden mezunsanız bu mesleği yapabilirsiniz. Zaten sizi sincaba hazırlayacak olan kaymakamlık kitapları içerisinde de ağırlıklı olarak bu fakültelerin müfredatında olan konular yer almaktadır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz ama yüksek eğitiminizi başka bir ülkede gerçekleştirdiyseniz, o zaman da Yüksek Öğretim Kurumundan alacağınız denklik ile yine bu sınava girme şansını yakalayabilirsiniz.

  Sınava girmek için bir de yaş şartı vardır. Sınava başvuru yaptığı noktada adayların 35 yasından büyük olmaması gerekir. Bu saatin kurallarını iyice incelemekte fayda var. Bir de iyi haber verelim… Kaymakamlık sınavına girmek için KPSS şartı aranmamaktadır. Direkt bu sınavla da kariyerinize ilk adımı atabilirsiniz.

  Eğer şartları sağlıyorsanız, kaymakamlık sınavı çalışma kitabı arayışınıza hız verip hayallerinizin peşinden gitmeye başlayabilirsiniz!

  Kaymakamlık Sınavında Ne Sorulur?

  Şartları kontrol ettiniz, hedefe kilitlendiniz! Sırada çalışmaya başlamak var… Bu sınava girmek isteyen pek çok aday kaymakamlık sınavı kaynak önerisi için Palme Kitabevinin kapısını çalıyor. En doğru kaymakamlık kitabı hangisi seçmeden önce sınavı yakından tanımakta fayda var.

  Kaymakamlık sınavı, test şeklinde uygulanır. İçerisinde 100 adet çoktan seçmeli soru bulunmaktadır. Sınavda genel yetenek ve genel kültür, Türkçe, inkılap tarihi, Türkiyenin sosyoekonomik yapısı, Türkiyede demokratikleşme ve insan hakları, anayasa hukuku, idare hukuku, Türkiyenin idari yapısı, Türkiyede mahalli idareler, makro iktisat ve mikro iktisat konuları yer almaktadır. Kaymakamlık kitap seçeneklerinin mutlaka bu konuları detaylı bir şekilde kapsaması ve örnek sorularla adayların hazırlık sürecini desteklemesi gerekmektedir. Bu kitapları Palme Kitabevinde bulabilirsiniz.

  Kaymakamlık Sınavı Hazırlık Kitapları

  Palme Kitabevinin kaymakamlık kitapları arasında pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu kitapları kullanarak lisans yıllarınızda gördüğünüz konuların sınavdaki karşılıklarının nasıl olacağını tespit edebilirsiniz. İktisat, Türkçe, Hukuk, Türkiye Ekonomisi ile İnsan Hakları ve Demokratikleşme gibi konularda kendinizi geliştirebileceğiniz kitaplar raflarımızda yer almaktadır. Ayrıca kaymakamlık sınavı öncesinde deneme çözmek isteyenler için kitaplarımız da mevcuttur.

  Denemeler içeren kaymakamlık sınav kitapları sayesinde sınav öncesinde kendi performansınızı kendiniz ölçebilir ve sınav öncesinde nelere daha çok ağırlık vermeniz gerektiğini görebilirsiniz. Palme Kitabevi’nin raflarında bu ihtiyaçları karşılayacak kitapların hepsini bulabilirsiniz.

  Kaymakamlık sınavından sonra bir de mülakat süreci vardır. İlk sınavdan sonra başarılı olan adaylar bir mülakata girebiliyorlar. Mülakatta siyaset, ekonomi ve uluslararası ilişkiler gibi konularda sorular sorulur. Örneğin Birleşmiş Milletler konferanslarının karar ve sonuçları, uluslararası anlaşmaların karar ve sonuçları, Avrupa Birliğine dair güncel konular gibi uluslararası ilişkiler temaları mülakatta karşınıza çıkabilir.

  Ayrıca Türkiyede yargı ve idarede çalışan bakan, başbakan, savcı, hakim gibi görevlilerin görev tanımları da sorulabilir. Eğer kaymakamlık kitapları ile sınava iyi bir şekilde hazırlanırsanız, daha sonra da mülakata girerek hayallerinize kavuşabilirsiniz.

  Kaymakamlık

  >