• resm Ben Senin Zencin Değilim

Ben Senin Zencin Değilim

Çevirmen: Sevin Okyay
ISBN: 9786052986516
Sayfa Sayısı: 144
Baskı Sayısı: 1
Ebatlar: 13.5x19.5 cm
Basım Yılı: 2020
Tahmini Kargoya Veriliş Zamanı: Stoktan Teslim
20,00 ₺
14,00 ₺
KİTAP HAKKINDA

Ben Senin Zencin Değilim

“Amerika’da zencinin hikâyesi

Amerika’nın hikâyesidir.

Hoş bir hikâye değildir.”

Malcolm X, Martin Luther King Jr. ve Medgar Evers. Amerika’daki siyahi mücadelenin üç sembol ismi. Üçü de 40 yaşını görmeden öldürüldüler… Birbirinden farklı yöntem ve üsluplarla Amerika’daki ırkçılığa karşı mücadele eden bu üç “siyah adam”ın ortak arkadaşıydı James Baldwin. Yazdığı eserler haricinde yaşantısında da insan hakları savunucusu kimliğiyle tanınan James Baldwin’in kaleminden ABD’deki “ırkçılığa” karşı bir başkaldırı metni BBen Senin Zencin Değilim.

James Baldwin’in tamamlayamadığı Remember This House adlı romanına ait notlar, diğer belge ve tanıklıkları bir araya getirip derleyen Raoul Peck’in, aynı adla sinemaya da uyarladığı Ben Senin Zencin Değilim, Baldwin’in birçoğu kendi hayatından anlarla yıllardır değişmeyen Amerika’daki ‘zenci’nin hikâyesini anlatıyor.

“Dünyada herhangi bir beyaz adam ‘bana ya özgürlük ya ölüm verin,’ deyince bütün beyaz dünya alkışlıyor. Siyah bir adam tamamen, kelimesi kelimesine aynı şeyi söyleyince, suçlu olduğuna hükmediliyor ve suçlu muamelesi görüyor ve bu pis zenciden örnek oluşturmak için mümkün olan her şey yapılıyor ki bir daha onun gibisi çıkmasın.”

Kendi yorumunuzu yazın
  • Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yazabilir.
  • Kötü
  • Mükemmel