• resm İnşaat Mühendisleri İçin Mühendislik Ekonomisi

İnşaat Mühendisleri İçin Mühendislik Ekonomisi

ISBN: 9786057853479
Sayfa Sayısı: 364
Baskı Sayısı: 2
Ebatlar: 17.00 x 24.00
Basım Yılı: 2020
100,00 ₺
90,00 ₺
KİTAP HAKKINDA

Bu eser, Türkiye’de büyük ölçüde ihmal edilen yapım yönetimi anabilim dalı çalışma alanı içinde bulunan “İnşaat Mühendisleri için Mühendislik Ekonomisi” üzerindeki Türkçe kaynak eksikliğini gidermek amacıyla hazırlanmıştır.

Kitapta mühendislik ekonomisinin amaçları ve sunduğu faydalar açıklanarak bu alanda farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir. Mühendislik eğitiminin ağırlıklı olarak mevcut şartname ve yönetmeliklerin yerine getirilmesi odaklı olması öğrencilerin yaratıcı düşünme yeteneği ve problemleri farklı yöntemlerle çözebilme becerilerinin gelişmesini engellemektedir. Çözümlü örneklerin birçoğunda farklı çözüm seçenekleri karşılaştırılarak bir mühendislik probleminin çözümünün değişik yollardan olabileceğine mühendis adaylarının farkına varması amaçlanmıştır. Senaryoya dayalı problemler oluşturularak öğrencilerin meslek hayatlarında karşılarına çıkabilecek problemler karşısında hazırlıklı olmalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir.

Eserde, paranın zaman değeri ve alım gücü kavramları bir inşaat mühendisinin anlayabileceği ve meslek hayatında kullanabileceği düzeyde anlatılmış ayrıca bir inşaat probleminin çözümü ile ilgili farklı alternatiflerin hangisinin ekonomik açıdan daha avantajlı olduğunu belirlemeye yönelik ekonomik analiz yöntemleri sunulmuştur.

İnşaat mühendislerine ve firmalarına katkı sağlaması, rekabet gücünü arttırıp yurt dışındaki yeni pazarlarda iş almalarına yardımcı olması dileğiyle hazırlanan kitabın ufuk açıcı olmasını temenni ediyoruz.